Marjeta Billo – “Kur ti nuk je”

Marjeta Billo


Një ndër zërat më të bukur të skenës në vend, zbuluar nga ‘Ethet” e vitit 2008, këngëtarja Marjeta Billo, ka nxjerrë prej pak ditë në ekran edhe videon e saj më të re të quajtur ‘Kur ti nuk je”(realizuar nga Lambert Jorganxhi-Muzika, dhe tekst të Florenc Zykës-Ronit).
Artistja edhe pse e re në moshë, por mjaft e kompletuar dhe mjaft premtuese, ka rrëfyer ekskluzivisht për ATSH-në, realizimin e saj më të fundit, si dhe një pjesë nga rrugëtimi i saj në muzikë.
Lindur në qytetin e Lushnjes në korrik të vitit 2008, artistja e diplomuar në Universitetin e Arteve dega kanto, numëron pesë pjesmarrje nëpër festival muzikore, mbi 25 në ato të muzikës klasike, gjashtë materiale muzikore të realizuara, si dhe dy videoklipe.
E qeshur, alegro dhe mjaft e komunikueshme, këngëtarja pret nga e ardhmja atë që ajo kërkon dhe meriton, pra famën dhe suksesin…
Lambert Jorganxhi, Marjeta Billo, Florian Zyka(Roni)

Si lindi ideja e këngës dhe e bashkëpunimit me Lambertin e Ronin?
Bashkëpunimi me Ronin dhe Lambertin ka nisur që për përgatitjet e Festivalit të 52, pra të Festivalit të Fundvitit të kaluar me këngën “Ti mungon”. Bashkëpunimi mes kompozitorit dhe tekstshkruesit të këngëve të mija të fundit, ndoshta është më i hershëm. Të dy djemtë kishin prodhuar një material për të ciln kishin arritur në një mendim që isha unë ajo e cila i përshtatej dhe intepretonte më mirë. Kështu nuk ngurruan të më prezantonin me atë këngë e cila menjëherë më tërhoqi si nga ana muzikore dhe nga përmbajtja, dhe sigurisht kështu nisi një bashkpunim, i cili po rezulton I suksesshëm. Vendosëm të kishim një bashkpunim të dytë, pra këtë në fjalë me këngën “Kur ti nuk je”, të cilin e finalizuam edhe me realizimin e një videoklipi.
Ka diçka personale kënga, apo ju thjesht e intepretoni atë?
Unë sigurisht që e interpretoj këngën edhe duke e përjetuar. Kam besimin e duhur tek Roni që tekstet e këngëve ti bëj në atë mënyrë që çdo kush të gjej veten në ato tekste. Çdokujt i ka ndodhur ti mungojë dikush, ose të ketë kaluar një periudhë të vështirë me personin që ka, ose që ka patur në krahë, me shpresën që asgjë z’do t’i ndajë.Si eshte pritur ajo nga publiku?

Deri më tani kam marrë shumë kritika pozitive…Kënga është e stilit Rock Balad, të cilën ne e kemi punuar deri në detaje duke qënë që patem edhe kohën e nevojshme për tu marrë me të. Klipi me sa kam dëgjuar ka patur komente pozitive. Sido që të jetë e sido që të shkojë, unë jam shumë e kënaqur me këtë punë, dhe kur vetë interpretuesi kënaqet me atë që bën, jam e sigurtë që këtë ja transmeton edhe atij të cilit po ia servir.Marjeta në LiveA mendoni se kjo është kenga qe do t’ju japi vëmëndjen që kërkoni e meritoni?
Dëshira ime është që kjo këngë dhe ky klip në rradhë të parë ti pëlqejë publikut, pasi është ai për të cilin ne interpretojmë, përveç kënaqsisë sonë. Sigurisht që nëse pëlqehet materiali, merr vëmendjen e duhur.

Lidhur me Eurovizionin e këtij viti, ç’mendim keni për këngën që përfaqësoi Shqiperinë?
Këngën e Hersianës e kam dëgjuar që në provat e Festivalit. Që kur e dëgjova për herë të parë me tërhoqi vëmëndjen për lëvrimin e një stili ndryshe nga ajo që kemi dëgjuar deri më sot. Unë e kam vlerësuar këtë këngë qoftë per vokalin e padiskutueshëm e të bukur të Hersianës, apo edhe nga ana teknike. Përsa i përket pjesës së këngëtares mendoj që Hersiana e ka realizuar çdo gjë më së miri me shumë profesionalizëm.


E shihni veten në të ardhmen në Eurosong, apo nuk ju tërheqin kompeticionet e tilla?

Sigurisht që dëshira e njeriut për ta parë veten sa më lart, nuk përfundon ndonjëherë. Planet e mia për veten janë të shumta. Disa ngelen vetëm plane e disa nga plane teorike kthen në plane praktike. Përderisa merr pjesë nëpër kompeticione, përveç kënaqësisë së pjesmarrjes është edhe dëshira që të vlon përbrënda. Shpresa për të marrë diçka(qesh) për të fituar diçka, vetkuptohet që vizioni im për veten është të provoj pse jo edhe kete skenë…

Marjeta në Live
Do të bënit pakte për të arritur suksesin?
Duke qënë që kam një natyrë të prerë kur bëhet fjalë për mundin dhe djersën time, e kam shumë të vështirë të bëj pakte ose kompromise. Nëse do të bëhej fjalë për një pakt që do të sillte një punë të mirë pa më cënuar ose pa cenuar ndokënd në asnjë lloj drejtimi, mendoj se s’do kishte asgjë të keqe. Nga ana tjetër, nëse do më duhej te beja kompromise për t’i ulur vlerat punës time ose te dikujt tjetër, absolutisht nuk do ta bëja.


Marjeta me miqtë(resa Gjocera, Lambert Jorganxhi, Rezarta Smaja-Rumja


Kur keni nisur të këndoni(kënga e parë)?


Për të kënduar e kam patur pasion që fëmijë. Madje kur jetoja në Lushnje isha ai fëmija harrakat që të gjithë e thërrisnin “Çuni i lagjes”, madje me dëgjonin shpesh veshët kur i pyesnin prindërit e mi:”Hë si e keni çunin?”(qesh). E gjithe kjo ndodhte sepse isha një fëmijë i cili uleriste tërë kohën në tentativën për të kënduar, dhe gjithnjë organizonim minikoncerte nëpër lagje ku unë kisha dëshirën e madhe të këndoja. Kënga ime e parë e cila u njoha me publikun ka qënë “Era e Tokës” (kliko këtu)një kompozim i Adrian Hiles dhe tekst të Pandi Laços. Eshtë një këngë e cila mesa kuptoj nuk i humbet vlerat e veta megjithëse koha ikën.

Studimet për kanto ju kanë ndihmuar në karrierën tuaj?
Sigurisht që si Liceu dhe Akademia kanë patur ndikimin e tyre në zhvillimin tim artistik, si nga ana teknike, profesionale, stilistike edhe estetike. Unë mendoj që shkolla në arte të bën diferencën për shum gjëra. Të bën që të duket ndryshimi i asaj kush je ti që nga mënyra e të sjellurit në skenë. Është diçka që të zbukuron natyrshmërinë. Shkolla në art është si ajo piktura e lënë në telajo, e cila pa u veshur me një kornizë të bukur, është ende e papërfunduar.

Aktualisht këndoni edhe ne live night(piano bare). E bëni per para apo thjesht për të mbajtur kordat në forme?
Sigurisht që e kënduara për mua është edhe pasion por edhe ajo për të cilën unë jam arsimuar për ta patur si profesion. E sigurisht kur ushtron profesionin tënd, e bën për të fituar para. Por ajo që më shijon në këtë pjesë është që unë bëj punën që më pëlqen, dhe shpërblehem duke bërë atë që une dua më shumë “Të këndoj”!
Marjeta Billo

Nëse do të ktheheshit pas, cili do ishte gabimi që nuk do të benit?
Nëse do të kthehesha pas nuk do të ndryshoja asnjë gjë. Ajo koha pas(e kaluara) me gjithë të këqijat apo të mirat e saj, ka bërë Marjetën që është tani..

Çfarë duhet të presim nga Marjeta në të ardhmen?

Duke qënë që unë jam natyrë spontane dhe pak impulsive, nuk di çfarë t’ju them. Nga Marjeta, te presim të papriturën(qesh).
Marjeta Billo

Do ta vazhdoni bashkëpunimin me Lambertin dhe Ronin, apo do të eksperimentoni edhe me kompozitorë të tjerë në të ardhmen?
Duke qënë se bashkpunimi me dy autorët e dy këngëve të mija të fundit më ka kënaqur, mendoj të rishikojmë mundësinë e një bashkepunimi tjetër. Ndoshta kësaj rradhe diçka ndryshe. Mendoj që me të dy kam gjetur atë që mund të thuhet stili që une dua të lëvroj. E vlersoj shumë Florian Zyken(Ronin) për mënyrën e të shkruarit. Ka një botë poetike të cilën shumë rrallë e gjen tek tekstshkruesit sot. Ndërsa përsa i përket Lambertit, kam shum besim në atë që ai bën. Mendoj që është një nga kompozitorët e paket që mund të quhet vërtet Artist. Mendoj se formojmë nje ekip të suksesshëm pune…/ATSH – Klajdi Musabelliu /